İletişim: inip@inip.com.tr

İNİP Hakkında

İzmir, sanayi sektörü ve ithalat-ihracat açısından ülkemizin önemli şehirlerinden biridir. Bölgede bulunan sanayi şirketlerindeki üretimin verimliliği, kalitesi ve çevikliği kritik önem taşır. Bu kriterlerin karşılanması için gerekli yönetim sisteminin bir bütün olarak son teknoloji araçlarla yönetilmesine ihtiyaç duyar. Bu ihtiyaçların en etkili şekilde tespiti ve giderilmesi için Kurumsal Kaynak Planlaması (ERP) kullanılır.

Kurumsal Kaynak Planlama sistemleri, firmaların iş kayıtlarını tutan, farklı işlevleri arasındaki ortak noktaları birleştiren ticari yazılımlardır. Bu yazılımlar, firma içindeki üretim, satış, finans ve muhasebe gibi departmanların takip ve analizini yaparak firmaların diğer firmalarla ve tedarik zincirleriyle birleşmesine olanak sağlarlar. Sağladığı olanaklarla ERP uygulamaları firmaların verimliliğini ve karını arttırırlar. Farklı ülke ve bölgelerde faaliyetlerini sürdüren firmaların eş zamanlı olarak ortak bir dilde konuşması ve buna bağlı olarak müşterilerden veya bayilerden alınan siparişlerin eş zamanlı olarak ilgili depolara dağılımı ERP uygulamaları sayesinde gerçekleştirilir.

ERP uygulamalarının yaygınlaştırılmasıyla, sanayi şirketlerinin ihtiyaç duydukları nitelikli iş gücüne sahip gençlerin istihdamlarını sağlanması hedeflenmektedir. Bu sayede İzmir’in ve dolayısıyla Türkiye’nin sosyo-ekonomik gelişimine katkıda bulunacaktır.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda faaliyet gösteren İzmir Kalkınma Ajansı’nın (İZKA) Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında verdiği destek ile MÜSİAD İzmir Şubesi tarafından "İzmir Nitelikli İstihdam Projesi" hayata geçirilmiştir.